Maciej Bobrowski-Wobler TV | Polityka prywatności

" Zimowa konserwacja sprzętu "

Krok I - oględziny sprzętu i osprzętu

 

Konserwacja sprzętu wędkarskiego, to nie taka błahostka! Po intensywnym sezonie należy go doprowadzić do odpowiedniego stanu, tak aby nowy sezon rozpocząć bez nieprzyjemnych niespodzianek! Zaczynamy od przeglądu asortymentu wędkarskiego, gdzie należy zwrócić szczególną uwagę na ubytki lub uszkodzenia oraz zabrudzenia. Oględziny nie mogą być zbyt powierzchowne. Nie możemy sobie pozwolić na nieprawidłowe działanie sprzętu, które później może się odbić na efektach połowów w przyszłym sezonie.

 

Krok II - konserwacja wędzisk, kołowrotków i asortymentu

 

1. Wędziska

 

Zacznę od wędek -  teleskopowych z przelotkami, baty, tyczki... Sprzęt lekko zabrudzony wystarczy delikatnie przetrzeć suchą szmatką, najlepiej z  mikrofibry. W przypadku mocnych zabrudzeń, jak to ma miejsce przy spinningu, gdzie jednokrotnie musimy się przedzierać przez trudno dostępne miejsca najlepsza będzie „kąpiel” w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Wędziska myjemy w wannie lub można przetrzeć wilgotną szmatką. Po wyczyszczeniu zewnętrznych elementów, należy dokładnie wyczyścić wewnętrzną część za pomocą szmatki, przeciągając ją przez środek. Czyszczenie wewnętrznej części ma ogromne znaczenie, ponieważ w środku mogą się znajdować drobiny, np. piasku, które  niszczą złącza wędki. Na koniec suszymy i zabezpieczamy środkiem konserwującym. Wielu wędkarzy używa do konserwacji sprayu do kokpitów. Ja osobiście swoje wędziska konserwuję bezbarwnym,  teflonowym sprayem firmy Sensas, który polecam.

 

Najbardziej narażonymi elementami kija są  złącza i przelotki. Złącza czyścimy po każdym wędkowaniu, przecierając je suchą szmatką z mikrofibry, która nie zarysowuje powierzchni. Warto również stosować w/w przeze mnie teflon w sprayu. Chroni on złącza przed zakleszczeniem. Ważnym elementem wędziska są przelotki, które szybko się zużywają i niszczą. W przypadku pęknięć lub skorodowań, najlepiej wymienić na nowe. Uszkodzona przelotka niszczy żyłkę. Dbajmy o przelotki i złącza, tak aby były w idealnym stanie.

 

2. Kołowrotki

 

„Kręciołek” - to najważniejsza część wędziska. Jego sprawne działanie gwarantuje udane połowy. Dla  kołowrotka „zabójczy” jest piasek i inne drobiny, które dostają się do wnętrza. W przypadku drobnych zabrudzeń, wystarczy nasz kołowrotek przetrzeć i naoliwić. Gorzej jest, gdy dostrzeżemy zmiany w jego pracy - wolniej się kręci, zacina i blokuje. Pozostaje nam jego rozkręcenie i dokładne wyczyszczenie. Używamy do tego pędzelka lub sprężonego powietrza w sprayu. Następnie usuńmy stary smar za pomocą patyczka z waty namoczonego w benzynie ekstrakcyjnej. Na koniec nałóżmy nową warstwę smaru, skręćmy i mamy zakonserwowany i w pełni sprawny kołowrotek. Konserwacja dotyczy wszystkich rodzajów, zarówno z przednim, jak i tylnym hamulcem, czy wolnym biegiem.

 

3. Osprzęt i akcesoria

 

Opisałem wędzisko i kołowrotek, teraz czas na linkę (żyłka lub plecionka). Jest ona narażona na różne uszkodzenia, np.

o zaczepy o kamienie, kapelony i różne zanieczyszczenia podczas zwijania. Staje się ona słabsza i mniej wytrzymała. Gdy zauważymy, że stała się „sparciała” (ulega zrywaniu), należy ją wymienić na nową. Dobrej jakości linka powinna wytrzymać minimum dwa sezony. Podczas konserwacji należy ją odtłuścić (najprościej wypłukać w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń) i nawinąć w odwrotnej kolejności.

 

Konserwacji i czyszczeniu należy również poddać pozostałe akcesoria, tj. spławiki, przynęty sztuczne i inny asortyment niezbędny do przygody wędkarskiej. Spławiki i przynęty sztuczne wystarczy dokładnie wymyć w wodzie z dodatkiem detergentu. Tak samo postępujemy z  woderami, butami gumowymi. Po wyschnięciu warto je zakonserwować  kremem lub  preparatem do opon (gumy). Torby, kurtki wystarczy wyprać. Natomiast wiadra i pojemniki - umyć i wysuszyć. Ot cała filozofia!

 

Krok III - przechowywanie

 

Sprzęt jak i jego akcesoria przechowujemy w suchym (pozbawionym wilgoci) i przewiewnym miejscu. Wędzisk lepiej nie trzymać w pokrowcu, lecz w rozmieszczonym stojaku.

 

Każdy miłośnik wędkowania doskonale zdaje sobie sprawę, że odpowiednia konserwacja sprzętu wędkarskiego przedłuża jego żywotność!

 

Autor: Mirosław Górzyński

Z PASJI DO WĘDKARSTWA