Maciej Bobrowski-Wobler TV | Polityka prywatności

"Pierwszy sprzęt wędkarski dla dziecka "

Wędkarstwo to znakomite hobby, które umożliwia aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Warto podzielić się nim z najmłodszymi. Jakie akcesoria wędkarskie będą potrzebne dziecku?

 

Najważniejsza jest wędka

 

Pierwsza wędka powinna być przede wszystkim nieskomplikowana pod względem konstrukcyjnym.

Najlepszym wyborem będzie krótki i bardzo lekki bat, czyli wędka bez przelotek oraz kołowrotka. Maluch bez problemu złapie z jego pomocą małe płotki oraz ukleje, a nie zmęczy się podczas zarzucania czy trzymania wędki, co mogłoby go zniechęcić do całego przedsięwzięcia. Do kompletu niezbędna będzie cieniutka żyłka (0,12 lub 0,14 mm), spławik o wyporności 1–2 g oraz dwa zestawy haczyków. Mniejsze (nr 10) będą idealne na białe robaki, natomiast większe (nr 14) na kukurydzę i czerwone robaki. Warto pamiętać, że wędka dla dziecka powinna być niedroga, ponieważ w niewprawnych rękach jest bardziej narażona na uszkodzenia. Nie oznacza to jednak, że musimy wybrać najtańszy model na rynku. Godne uwagi są wędki węglowe – ze względu na wytrzymałość, elastyczność oraz niewielki ciężar – a także kompozytowe.

 

- Saenger Newcomer. Wędka przeznaczona dla początkujących. Model z kołowrotkiem, cienką żyłką oraz przelotkami. Dostępne rozmiary: od 1,6 do 2,7 m. Różne kolory do wyboru. Niewielkie wymiary po złożeniu oraz mały ciężar ułatwiają transport.

Cena: od 64,99 zł.

 

- Daiwa Sweepfire. Zestaw spławikowy gotowy do natychmiastowego użycia. Idealny dla dzieci oraz młodzieży. Model bez przelotek i kołowrotka. W zestawie żyłka, spławik, obciążniki oraz haczyk. Dostępne rozmiary: 3, 4 lub 5 m.

Cena: od 36 zł.

 

Akcesoria dodatkowe

 

Wędka nie jest jedyną rzeczą, w którą musimy wyposażyć naszą pociechę przed wyruszeniem nad wodę. Potrzebne będą również odpowiednia przynęta, składniki na zanętę, siatka na ryby oraz lekki spławik. Ponieważ dziecko może się znudzić w trakcie połowów, warto zaopatrzyć się dodatkowo w krzesełko oraz podpórkę pod wędkę. Opłaca się także przygotować kilka haczyków przywiązanych do żyłek, czyli tak zwanych gotowych przyponów. W razie potrzeby będziemy mogli je szybko wymieniać, zamiast tracić czas na przygotowywanie ich na miejscu. Nie mniej ważna jest odzież, która ma ogromne znaczenie dla komfortu dziecka. Podczas wyprawy niezbędna będą: wiatroszczelna kurtka, wodoodporne spodnie, nakrycie głowy chroniące przed słońcem oraz wygodne buty. Kalosze nie są dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie przepuszczają powietrza i mogą powodować odparzenia skóry.

 

- Spodniobuty Lucky Ducky. Zintegrowane z butami spodnie wędkarskie przeznaczone dla dzieci. Są w pełni wiatroszczelne oraz wodoodporne. Wykonane zostały z nietoksycznego tworzywa i wyposażone w szelki, regulację szerokości za pomocą zatrzasków oraz elementy odblaskowe dla większego bezpieczeństwa. Model dostępny w kilkunastu kolorach (m.in. niebieskim, różowym, zielonym) oraz rozmiarach (od 20/21 do 34/35). Cena: 119,99 zł.

 

O czym pamiętać, wędkując z dzieckiem?

 

Wędkowanie z dzieckiem powinno być przede wszystkim zabawą. Pierwsza wspólna wyprawa nad wodę nie powinna trwać dłużej niż 1–2 godziny, ponieważ maluchy szybko się nudzą. Nie warto także polować na duże okazy, żeby pociecha nie zniechęciła się brakiem efektów. Niewielkie płotki czy ukleje będą doskonałym pierwszym trofeum, które warto uwiecznić na zdjęciu. Mały wędkarz na pewno będzie z niego dumny. Należy również pozwolić dziecku brać udział we wszystkich czynnościach związanych z połowem, czyli m.in. przygotowywaniu zanęty i wrzucaniu jej do wody. Będzie to dla niego cenne doświadczenie, zwłaszcza w połączeniu z opowieściami na temat zachowań charakterystycznych dla konkretnych gatunków ryb.

 

Wspólne hobby pozwala zacieśnić więzy rodzinne, a przy okazji jest dużo bardziej satysfakcjonujące. Warto zatem podzielić się z dzieckiem swoim zamiłowaniem do wędkarstwa.

Przygotuj pociechę na niezwykłą przygodę z wędką!

 

 

Autor: Olga Śmielowska

Z PASJI DO WĘDKARSTWA