Maciej Bobrowski-Wobler TV | Polityka prywatności

"Namiot wędkarski czy turystyczny ? "

Wyjeżdżając nad jezioro na kilka dni, zazwyczaj decydujesz się na nocowanie pod namiotem. Liczy się komfort i funkcjonalność. Rynek oferuje różne modele, o różnych parametrach – możesz wybierać zarówno spośród wędkarskich, jak i turystycznych. Możliwości jest wiele, dlatego, zanim dokonasz wyboru, dobrze się zastanów. Przeanalizuj różne oferty, a także przemyśl, czego oczekujesz od swojego namiotu. Aby ułatwić ci zadanie, omówimy różnice, jakie są pomiędzy modelami turystycznymi i wędkarskimi.

 

Wykonanie

 

Oba rodzaje namiotów wykonywane są z materiałów nieprzemakalnych, jednak różnice pojawiają się, gdy mamy do czynienia z długimi, intensywnymi opadami deszczu. Część modeli turystycznych, szczególnie tych tańszych, nie daje sobie w takich warunkach rady. Materiał zaczyna przesiąkać, a na szwach woda przecieka. To jedna z gorszych rzeczy, jakie mogą się przydarzyć. Jeżeli więc decydujesz się na namiot turystyczny, wybierz odrobinę droższy model dobrej firmy, aby takie wpadki ci się nie przytrafiły. W przypadku namiotów wędkarskich są one bardziej odporne i nie masz czego się obawiać.

 

Stelaż

 

Równie ważna, co materiał i szycie, jest sama konstrukcja. W namiotach turystycznych stosowane są lekkie rurki z włókien węglowych. Całość często również wymaga dodatkowych linek naciągowych. W letnich warunkach zazwyczaj się to sprawdza, ale podczas burzy lub silnego wiatru okazuje się, że taki sprzęt nie jest zbyt stabilny. Namioty wędkarskie mają bardziej sztywne, stabilne konstrukcje i nie wymagają linek. Szybciej też  je rozłożysz w dowolnym miejscu, nawet na molo.

 

Podłoga

 

W namiocie, który zabierasz na ryby, istotne są praktyczne walory. Dlatego egzemplarze wędkarskie zawsze mają odpinane podłogi. Takie rozwiązanie pomaga pozbyć się nagromadzonej wewnątrz wody i znacznie ułatwia czyszczenie. Większość namiotów turystycznych nie oferuje takiej opcji. Co więcej, często mają one próg, który utrudnia wychodzenie na zewnątrz. Trzeba wtedy uważać, żeby się o niego nie potknąć – wywrotka z pewnością nie będzie przyjemnym przeżyciem. Pod tym względem lepsze są namioty wędkarskie z dużym, wygodnym wyjściem. Szybko dostaniemy się do wędki, gdy będzie to konieczne i nie spotkają nas żadne przykre niespodzianki.

 

Wymiary

 

Różnica jest też w rozmiarze. Namioty turystyczne zazwyczaj są mniejsze i niższe. Ceniący sobie wygodę, nie będą usatysfakcjonowani, bo ciężko jest tam zmieścić łóżko polowe czy leżankę. Jeżeli wystarczy ci mata lub materac, nie będziesz miał problemów. Namioty wędkarskie są przede wszystkim wyższe. Można w nich niemal stanąć. Nie będzie problemu z wniesieniem polowego łóżka. Również są szersze i bardziej pojemne, dzięki czemu zwiększają możliwości gdy chodzi o ustawność. Jeżeli cenisz sobie wygodną przestrzeń, ten wybór będzie dla ciebie lepszy.

 

Co wybierzesz?

 

Zanim zdecydujesz, zastanów się, jak często wyjeżdżasz, aby zaszyć się gdzieś z wędką. Jeżeli robisz to raz do roku lub rzadziej i jesteś raczej wędkarskim amatorem czy „świeżakiem” w temacie, nie inwestuj od razu w profesjonalny sprzęt. Rzadko będziesz z niego korzystać, więc lepiej wydać pieniądze na coś naprawdę przydatnego. Z turystycznym namiotem poradzisz sobie równie dobrze. Jeżeli jednak takie wypady zdarzają ci się często, to dobra inwestycja. Zadbasz o swoją wygodę, a pobyt na rybach za każdym razem będzie przyjemnością.

 

Mniej doświadczeni wędkarze twierdzą, że namiot turystyczny w pełni się sprawdza i nie trzeba inwestować w specjalistyczny model wędkarski. Wynika to głównie z tego, że ich oczekiwania i potrzeby nie są zbyt wygórowane. Wystarczy im dach nad głową i kawałek miejsca do spania. Często też jest tak, że nie korzystali z namiotu wędkarskiego, dlatego nie mają porównania. Bardziej wytrawni wielbiciele połowu ryb wiedzą jednak, że możliwości, jakie oferuje sprzęt profesjonalny, wyspecjalizowany dla wędkarzy, są nie do zastąpienia. Jeżeli swoje hobby traktujesz poważnie i poświęcasz mu dużo czasu, zainwestuj w namiot wędkarski. Jest on zdecydowanie trwalszy i zapewnia całkowity komfort użytkowania, w wielu aspektach wygrywając z namiotem turystycznym.

 

 

 

Autor: Mateusz Kolasa

Z PASJI DO WĘDKARSTWA